Największa zmora początkujących entuzjastów samochodów elektrycznych. Tych wszystkich kierowców, którzy planują przesiadkę z klasycznego, spalinowego samochodu, gdzie wszystko wydaje się prostsze. Czyli pytanie – ile wytrzymuje bateria w samochodzie elektrycznym? Wokół kwestii żywotności akumulatorów narosło już za dużo mitów. Czas się z nimi rozprawić.
W tym poradniku poznasz żywotność baterii samochodowej od praktycznej strony, czyli dowiesz się:
Rozpocznijmy od żywotności baterii elektrycznych, którą będziesz obserwował na co dzień. Możesz się nieco zdziwić, kiedy producent deklarował, że akumulator ma żywotność na poziomie np. 600 kilometrów przy pełnym naładowaniu, a finalnie Twój samochód przejedzie np. 550 kilometrów. Bez obaw. Z samochodem wszystko w porządku. Codzienna trwałość akumulatora zależy od wielu czynników, takich jak np. Twój indywidualny pobór prądu w formie ładowania telefonu, czy pracy klimatyzacji. Wszystkie udogodnienia wymagają prądu, więc czerpią go z akumulatora. W efekcie zasięg się zmniejsza. To zupełnie naturalna reakcja, nad którą możesz w pełni panować w bardzo prosty sposób.
Jeśli widzisz, że masz do celu 30 kilometrów, a pozostała trwałość baterii wynosi 35 km, to wyłącz wszelkie udogodnienia. Szybko doprowadzisz do zwiększenia żywotności baterii, dzięki czemu bez obaw dojedziesz na miejsce. Tak działa trwałość akumulatorów aut elektrycznych w sprzyjających warunkach pogodowych. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej podczas zimnych okresów, kiedy masz znacznie mniejszy wpływ na spadek pojemności akumulatora.
Niska temperatura zmniejsza pojemność baterii w elektrykach ze względów chemiczno-fizycznych. Spadek pojemności baterii zimą jest spowodowany tym, że akumulator w niskich temperaturach potrzebuje znacznie więcej czasu na wykonanie odpowiednich reakcji chemicznych i fizycznych. Temperatura baterii nie pozwala jej na zapewnienie standardowych osiągów. W efekcie zasięg jest krótszy, a ładowanie auta elektrycznego trwa dłużej. Powrót do wyższych temperatur sprawi, że znów będziesz mógł cieszyć się długą żywotnością akumulatora.
Ale jak długo może posłużyć bateria w elektryku? Ile lat żywotności baterii zapewnia producent, a jak to wygląda w praktyce? Sprawdźmy!
Żywotność samochodów elektrycznych zależy przede wszystkim od Twojego sposobu użytkowania pojazdu. Sam oblicz trwałość baterii, a dowiesz się precyzyjnie – ile wytrzymuje bateria w samochodzie elektrycznym – w Twoim przypadku. Zrobisz to w bardzo prosty sposób.
Dowiedz się, jaką liczbę cykli ładowania przewidział producent Twojego samochodu. Przeciętnie jest to 1000 cykli ładowania baterii. Czyli zanim żywotność akumulatora elektryka zacznie drastycznie spadać, naładujesz swój pojazd 1000 razy od 0 do 100% lub 2000 razy po 50% itd. Następnie pomnóż liczbę cykli ładowania z deklarowaną pojemnością baterii obniżoną o 15%. Obniżoną z tego względu, że zapewne planujesz korzystać z elektrycznych bajerów w samochodzie, co zmniejsza pojemność baterii. Jeszcze jedno działanie i Twój wynik będzie gotowy.
Przykładowo według producenta bateria w Twoim samochodzie przetrwa 1000 cykli ładowania. Na każdym cyklu przejedziesz np. 500 kilometrów, co zmniejszone o 15% da nam żywotność akumulatora samochodowego na poziomie 425 km. 1000 cykli * 425 km zasięgu = 425 000 km. Tak długie jest życie akumulatorów w Twoim samochodzie. Teoretycznie, bo do obliczeń musimy jeszcze dodać niekorzystne dla akumulatorów aut elektrycznych polskie zimy. Odejmijmy z teoretycznego zasięgu kolejne 25%, co uwzględnia dodatkowo stopniowe spadanie pojemności akumulatora. Finalnie akumulator ma żywotność na poziomie 318 7500 kilometrów.
Pamiętaj, że są to orientacyjne wyliczenia. Na to, ile lat żywotności baterii w samochodzie wpływa również szereg czynników, które zależą bezpośrednio od Ciebie. Możesz wydłużyć żywotność akumulatora już na etapie wyboru pojazdu. Wystarczy, że przed zakupem sprawdzisz kilka rzeczy, a przedłużysz życie baterii o kolejne tysiące kilometrów.
Zobacz też: Jak wybrać odpowiednią baterię do samochodu elektrycznego
Prawda jest taka, że to ile wytrzymuje bateria w samochodzie elektrycznym, zależy w głównej mierze od producenta. Dokładnie wypytaj go o dwa elementy, które mogą znacznie przedłużyć żywotność baterii.
Kluczowe w kwestii żywotności akumulatorów w długiej perspektywie będzie utrzymywanie odpowiednich temperatur. Trwałość akumulatora zależy od systemów chłodzenia i grzania zastosowanych przez producenta. Powinny to być aktywne systemy, które realnie chłodzą/ogrzewają baterie. To ma bardzo korzystny wpływ na żywotność baterii pojazdów elektrycznych. Jeśli konsultant w salonie lub właściciel nie chce Ci przekazać tej informacji, to najprawdopodobniej samochód ma pasywne systemy. Takie, które pasywnie czekają, aż otoczenie zadba o temperaturę baterii. W praktyce nie dbają o stan baterii samochodów elektrycznych. Widać to na przykładzie jednego z najtańszych samochodów elektrycznych na rynku wtórnym.
Nissana Leaf zaprezentowanego w 2009 roku można dzisiaj kupić już za 30 000 złotych. To model, w którym producent do dzisiaj stosuje pasywne systemy grzania/chłodzenia. W efekcie bateria nie utrzymuje odpowiednich temperatur i spadek pojemności baterii następuje bardzo szybko. Zadbaj o to, żeby Twój przyszły samochód elektryczny miał aktywne systemy, a wykluczysz szybkie zużycie żywotności baterii samochodowej.
Kolejnym ważnym elementem wyposażenia będzie system odzyskiwania energii, który bardzo pozytywnie wpływa na żywotność baterii. To system zamieniający energię kinetyczną powstałą przy hamowaniu na energię elektryczną, zasilającą baterię. Dzięki takiemu systemowi pojemność baterii samochodów wzrasta, a eksploatacja akumulatora się wydłuża.
Zobacz też: Czy ładowanie samochodu elektrycznego jest darmowe?
Pamiętaj jednak, że najnowsze systemy ochronne nie zapobiegną pewnym reakcjom chemicznym zachodzącym w baterii. Żywotność baterii samochodowej zmieni się, kiedy systemy zetkną się z praktyką.
Trwałość baterii samochodów elektrycznych działa jak pojemność baterii Twojego telefonu. Jeśli kupiłeś telefon i obecnie wytrzymuje na w pełni naładowanej baterii 6 godzin użytkowania, to za rok wytrzyma już np. 5 godzin i 40 minut. Tak samo wygląda żywotność baterii elektrycznych w pojeździe. W dniu zakupu samochodu w salonie w pełni naładowany akumulator wytrzymuje 600 kilometrów. Natomiast po roku użytkowania pojemność baterii się zmniejszy. W efekcie naładowany samochód pokaże Ci, że przejedziesz 590 kilometrów. W skrócie – baterie się zużywają. Zależnie od wieku pojazdu spadek pojemności akumulatora będzie postępował w innym stopniu.
Żywotność samochodów elektrycznych bezpośrednio z salonu maleje najbardziej po pierwszym roku użytkowania. Po nim trwałość baterii spadnie o około 2 procent. W kolejnych latach spadki będą już mniejsze – na poziomie około 1% co roku. Wartości mogą się jednak zwiększyć, jeśli nieodpowiednio traktujesz akumulator. Uchronią Cię przed tym dwie proste wskazówki.
Zastosuj poniższe rady dotyczące żywotności baterii i nie obawiaj się o duże spadki pojemności.
Do ładowania akumulatora samochodu nie będzie potrzebna jedynie ładowarka. Niezbędna będzie również wiedza na temat – jak ładować auto, żeby jak najdłużej zachować wydajność baterii. Najważniejszy jest zakres pojemności, w którym ładujesz samochód. Nie dopuszczaj do sytuacji, kiedy samochód rozładowuje się do zera. To samo z ładowaniem do pełna. Najoptymalniejszym rozwiązaniem będzie ładowanie pojazdu w zakresie od 20 do 80% baterii.
Ogniwa litowo-jonowe słabo znoszą nadmierne temperatury. Szybkie ładowanie sprawia, że baterie się nagrzewają. W efekcie zasięg auta elektrycznego na pełnej baterii maleje szybciej. Producenci aut elektrycznych zalecają ładowanie baterii prądem ze zwykłego gniazdka AC. Wtedy proces ładowania akumulatora trwa dłużej, natomiast cierpliwość prowadzi w tym wypadku do dłuższej żywotności baterii.
To ile wytrzymuje bateria w samochodzie elektrycznym, zależy również od Twoich nawyków. Zastosuj powyższe wskazówki dotyczące żywotności baterii, a wydłużysz życie akumulatora.
Klasycznie – to zależy. Odpowiednie zaplecze ze strony producenta + Należyte traktowanie akumulatora to gwarancja długoletniej żywotności baterii. Połącz te dwa czynniki, a z pewnością nie będzie Ci grozić kosztowna naprawa/wymiana baterii.
Zobacz też: Ładowanie samochodu elektrycznego - wszystko, co musisz wiedzieć