Podjeżdżasz do salonu, żeby kupić swój wymarzony samochód i po wstępnych rozmowach następuje moment konfigurowania pojazdu. Doradca pyta – wybiera Pan napęd elektryczny, czy silnik hybrydowy? Wyobrażałeś sobie, że wybierzesz piękny kolor, dodatki wizualne, wyposażenie i marzenie niebawem będzie w Twoim garażu, a tu taka zagadka. W tym artykule poznasz różnice między hybrydą a elektrykiem, dzięki czemu świadomie wybierzesz najlepszy napęd. Dowiedz się – czym się różni samochód hybrydowy od elektrycznego, a wybór stanie się banalny. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się:
Każda hybryda składa się z silnika spalinowego i napędu elektrycznego. Ale nie w każdej hybrydzie silnik elektryczny pełni takie same funkcje. Wyróżniamy 3 rodzaje silników hybrydowych:
Pełna hybryda, gdzie niewielki elektryczny silnik wspomaga pracę napędu spalinowego. Szczególnie w momentach, kiedy potrzebujesz dużej mocy. Przy niskich prędkościach samochód w pełni napędza silnik elektryczny. Pełna hybryda ładuje akumulator elektrycznego napędu przy okazji jazdy w dół, hamowania i samej pracy silnika. Takiego samochodu nie da się podłączyć do zewnętrznego źródła prądu. "Pełne" auta hybrydowe ładują baterie jedynie w ramach wspomnianych czynności. Hybryda pełna zapewnia niewiele mniejsze spalanie względem klasycznego napędu spalinowego.
Hybryda łagodna nazywana również hybryda mild hybrid, gdzie dodatkowy silnik elektryczny nie odpowiada za napędzanie pojazdu. Wykorzystanie silnika elektrycznego sprawia, że ten spalinowy jest odciążony z obsługi niektórych układów np. klimatyzacji. W przypadku łagodnej hybrydy Twój samochód nigdy nie jest napędzany wyłącznie energią elektryczną. Hybryda mild hybrid pozyskuje energię z hamowania. Nie podłączysz jej do zewnętrznego źródła zasilania. Dzięki silnikowi elektrycznemu samochód spala około 1 litr paliwa mniej na każde 100 kilometrów.
Napęd hybrydowy plug-in, który różni się trochę od pozostałych. Samochód hybrydowy plug-in może pokonywać kilometry, wykorzystując wyłącznie silnik elektryczny. Ponadto takie auto hybrydowe możesz podłączyć do zewnętrznej ładowarki. Akumulator w takich samochodach pozwoli Ci przejechać co najmniej kilkadziesiąt kilometrów (zależnie od auta). Dzięki temu możesz na co dzień wykorzystywać napęd elektryczny, który jest obecnie najtańszą formą przemierzenia kilometrów. Silnik spalinowy wejdzie do gry, kiedy będziesz potrzebować mocy lub bateria się rozładuje. Samochody hybrydowe korzystają z każdego momentu na doładowanie akumulatora, więc w ramach jazdy spalinowej będziesz zyskiwać kolejne kilometry do wykorzystania przy pomocy silnika elektrycznego. W ten sposób znacznie ograniczasz średnie spalanie, co z pewnością zauważysz w portfelu. Przykładowo najnowsza Toyota Prius Plug-in pali katalogowo 0,5 litra benzyny na 100 kilometrów.
Znasz już tajniki techniczne, a to kluczowa kwestia przy pytaniu – czym się różni samochód elektryczny od hybrydowego?
Pod kątem konstrukcyjnym różnica jest jedna. Samochody hybrydowe korzystają z dwóch silników – elektrycznego i spalinowego. Natomiast auta elektryczne posiadają jedynie silnik elektryczny. W praktycznym użytkowaniu zauważysz jednak znacznie więcej różnic. Jest pewien obszar, w którym hybryda wygrywa z samochodem elektrycznym. Ale samochody elektryczne posiadają szereg zalet, jakich nie uświadczysz w hybrydzie. Który argument będzie dla Ciebie ważniejszy?
Zobacz też: Czy ładowanie samochodu elektrycznego jest darmowe?
Kiedy jedziesz hybrydą, nie musisz się obawiać o pozostały zasięg. Napęd elektryczny pełni jedynie rolę dodatku, dzięki któremu zmniejszasz spalanie głównego silnika spalinowego. W przypadku samochodu hybrydowego plug-in możesz jeździć wyłącznie na prądzie – ze znikomym zużyciem paliwa. Kończy się bateria i system z automatu przełącza Cię na klasyczne paliwo. W przypadku samochodu elektrycznego kończy się bateria i musisz kombinować. Kiedy Ty kombinujesz, właściciel hybrydy plug-in tankuje samochód i przemierza kolejne kilometry. Jednocześnie ładuje akumulator, który swoją pracą zapewni mu oszczędności. Wydaje się, że hybryda jest znacznie lepszym wyborem niż elektryk, ale sytuacja się diametralnie zmienia, jeśli zasięg samochodu elektrycznego nie ma większego znaczenia. Przemierzasz kilometry głównie po mieście i codziennie możesz podłączyć samochód do ładowarki domowej? Auta elektryczne mają 3 zalety, które docenią tacy użytkownicy.
1. Komfortowa jazda
Auta EV oferują niesamowitą kulturę pracy. Silniki elektryczne są praktycznie bezgłośne i nie powodują drgań. Dzięki temu pokonujesz kilometry bez zbędnego hałasu.
2. Niskie koszty podróżowania
Przejechanie 100 kilometrów samochodem naładowanym w domu będzie Cię kosztować około 12– 14 złotych. Zakładając, że wciąż masz "zamrożone" ceny prądu. Taka wycieczka samochodem spalinowym będzie kosztować kilkukrotnie więcej.
3. Przyjemne osiągi
Samochód napędzany wyłącznie elektrycznym silnikiem jest znacznie bardziej dynamiczny względem spalinowej wersji. Dzięki temu sprawniej wykonujesz manewry i czerpiesz większą radość z jazdy.
Zobacz też: Ile kosztuje najtańszy samochód elektryczny?
Hybryda sprawia, że oszczędzasz i nie obawiasz się o zasięg samochodu. W przypadku dłuższego wyjazdu elektrykiem musisz uwzględnić ładowanie samochodu, co może być uciążliwe. Ale finalnie zyskasz szereg zalet, których nie spotkasz w żadnym innym samochodzie. Wiesz już – czym się różni samochód hybrydowy od elektrycznego – więc z pewnością nie masz problemów z wyborem. Dobierz rodzaj napędu zgodnie z zaletami, które bardziej do Ciebie przemawiają, a na pewno będziesz zadowolony z samochodu!
Zobacz też: Samochody elektryczne vs samochody spalinowe - wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie