Na szwedzkich drogach pojawił się tajemniczy pojazd z polską tablicą rejestracyjną, wywołując poruszenie i spekulacje. Zielona tablica rejestracyjna sugeruje, że jest to pojazd elektryczny, co zaintrygowało wielu obserwatorów. Pojazd, uchwycony przez czytelnika Carup, jest starannie zamaskowany, co tylko dodaje tajemniczości.
Zdjęcia zamaskowanego elektryka - czy to Izera?
Szwedzki serwis motoryzacyjny Carup.se opublikował zdjęcia zakamuflowanego pojazdu, który wzbudził spekulacje, że może to być Izera – wyczekiwany polski samochód elektryczny. Zdjęcie, przesłane przez uważnego czytelnika, przedstawia pojazd na E18 w Västerås. Samochód jest na tyle nietypowy, że nie przypomina żadnej znanej marki obecnie dostępnej na rynku.
Testy nowego polskiego elektryka w Szwecji: możliwa technologia Volvo
Wszystko wskazuje na to, że może to być nowy model polskiego samochodu elektrycznego Izera Z100, który ma powstać w oparciu o tę samą technologię, co Volvo EX30. Izera, marka założona w 2020 roku, podpisała umowę z Geely na produkcję nowych modeli samochodów na platformie Geely SEA, z której korzystają również Polestar i Zeekr.
Czytelnik portalu Carup uchwyca zamaskowany samochód na E18 w Västerås
Daniel, czytelnik Carup.se, który zauważył i sfotografował tajemniczy pojazd, opisał swoje wrażenia:
Wracałem z pracy do domu, kiedy potrącił mnie samochód. Był wysoki, ale mniej więcej przypominał większy mały samochód – mówi Daniel.
Historia Izery - od powstania do tajnych testów
Izera została założona z zamiarem stworzenia pierwszego polskiego samochodu elektrycznego. Pierwsze modele Izery są projektowane przez renomowaną firmę Pininfarina i mają być produkowane w nowej fabryce w Jaworznie na południu Polski. Decyzję o produkcji podjął poprzedni polski rząd, jednak nie jest w pełni jasne, czy nowy rząd kontynuuje te plany.
Zobacz też:
Co dalej z Izerą? Przemiany i perspektywy projektu IzeraWpływ nowych ceł z Chin na produkcję elektryków w UE
Nowe karne cła na chińskie samochody elektryczne mogą jeszcze bardziej zwiększyć zainteresowanie produkcją samochodów elektrycznych w granicach Unii Europejskiej, z wykorzystaniem chińskiej technologii. Mimo pewnych trudności finansowych, projekt Izery nie został wstrzymany, a nowe cła mogą dodatkowo przyspieszyć jego realizację.
Alternatywna hipoteza: czy to nowy model Leapmotor?
Istnieje również możliwość, że samochód zauważony w Szwecji to nowy model chińskiej firmy Leapmotor.
Firma ta, we współpracy ze Stellantisem, rozpoczęła produkcję w Polsce. Aktualnie produkowany jest tani, mały model Leapmotor T3, ale prawdopodobnie w przyszłości pojawi się więcej modeli.
Czy tajemniczy pojazd na szwedzkich drogach to rzeczywiście Izera, czy może nowy model Leapmotor? Na razie pozostaje to zagadką, jednak jedno jest pewne – polska motoryzacja elektryczna zyskała na uwadze międzynarodowych mediów.